Ekodostawy – droga do przyszłości

Dostawy to nieodłączny element zakupów online. W Dzień Kuriera i Przewoźnika dowiedz się więcej na temat ekologicznych rozwiązań w tym obszarze!

Obecnie aż 42% polskich konsumentów jest w stanie zrezygnować z usług danej marki, jeśli ta wywiera negatywny wpływ na środowisko lub społeczeństwo[1]. Podczas składania zamówienia kupujący biorą pod uwagę sposób produkcji, jakość produktów oraz inicjatywy zero waste. Jednak jedynie 11% badanych postrzega brak możliwości wyboru ekologicznej wysyłki jako problem[2]. Bez dostaw nie byłoby zakupów online, a ich realizacja nie pozostaje bez wpływu na środowisko. W Dzień Przewoźnika i Kuriera przeczytajcie o tym, jak firmy transportowe i sklepy internetowe dają początek erze ekodostaw.

Ekokurier, czyli ekorozwiązania w transporcie i logistyce firm kurierskich

Automaty paczkowe

Już 87%  internautów w Polsce kupuje online[3], co wiąże się z ogromną ilością przetwarzanych transakcji oraz obsługiwanych dostaw. Firmy kurierskie dokładają wszelkich starań, aby ich działania nie wywierały negatywnego wpływu na środowisko. Jednym z ekologicznych rozwiązań są automaty paczkowe –  to najszybciej zyskująca na popularności forma dostawy w e-commerce [2].

paczkomaty dane grafiki
Źródło: https://inpost.pl/inpost-dla-ekologii

Dostarczenie przesyłki do Paczkomatu pozwala na ograniczenie emisji CO2 aż o 75% w porównaniu do dostawy bezpośrednio do domu[4]. To, co wyróżnia automaty paczkowe to elastyczne godziny odbioru oraz  dostępność w okolicy miejsca zamieszkania. Z roku na rok zamawiający mogą korzystać z coraz większej liczby tych maszyn – nie tylko od najpopularniejszej w tej kategorii marki InPost, ale również DPD, czy też Orlen Paczka.

Punkty odbioru i nadawania paczek

Zarówno w dużych, jak i w mniejszych miejscowościach, można skorzystać z PUDO (z ang. pick-up and drop-off points). To dobrze znane konsumentom punkty odbioru i nadania paczek, czyli kioski, sklepy spożywcze, stacje benzynowe czy punkty pocztowe. Dobrym przykładem tego rozwiązania jest współpraca DHL oraz Poczty Polskiej z Żabką, która dysponuje siecią ponad 8 tys. sklepów. Szansa na spotkanie jednego z nich i odebranie w nim przesyłki jest więc naprawdę spora.

punkty obsługi paczek mężczyzna z paczką na hulajnodze
Źródło: www.paczking.pl

Ale oczywiście takich punktów jest o wiele więcej. Sam DHL umożliwia skorzystanie z takiej usługi w aż 14 000 miejsc w Polsce. Dzięki zbiorczemu dostarczaniu przesyłek do danego miejsca, dostawy stają się bardziej ekologiczne. Mechanizm jest podobny, jak w przypadku automatów paczkowych, jednak tutaj zamawiających ograniczają godziny otwarcia danego punktu.

 

Elektromobilność

W kontekście ekologicznych rozwiązań z zakresu transportu, nie sposób pominąć pojazdów z napędem elektrycznym.  Aktualnie firmy logistyczne prężnie działają nad tym, aby rozwinąć swoje floty samochodów zasilanych w ten sposób i przemieszczać się bardziej ekologicznie. Dobrym przykładem jest DHL, który od lat realizuje program GoGreen, mający na celu osiągniecie neutralności klimatycznej do 2050 r.

żółte samochody dostawcze dhl
Źródło: https://www.dhl.com/pl-pl/home/nasze-dywizje/parcel/o-dhl/gogreen.html

Aby zbliżyć się do realizacji założeń programu, DHL sukcesywnie wymienia swoje pojazdy na przyjazne środowisku. Aktualnie 20 tysięcy samochodów transportowych DHL wyposażonych jest w silnik hybrydowy bądź elektryczny. W ekologiczne furgony inwestuje również InPost, GLS oraz DPD.

 

Operatorzy logistyczni coraz częściej decydują się także na rozwój elektrycznej floty rowerowej. To kolejne działanie na rzecz ekologii w zakresie elektromobilności. Przykładowo, wykorzystanie tylko jednego roweru, pozwoliło firmie GLS wyeliminować w Krakowie 12 ton CO2 w skali roku[5]! Flotą rowerową może pochwalić się również DPD, które z pomocą 40 rowerów cargo doręczyło już 320 000 paczek!

flota rowerowa dpd
Źródło: https://www.dpd.com/pl/pl/zrownowazony-rozwoj/neutralni-dla-srodowiska/

To naturalnie kolejne pojazdy zeroemisyjne, które w wielu przypadkach świetnie zastępują auta. Co więcej, badanie organizacji Possible wykazało, iż elektryczne rowery cargo w centrach miast dostarczają o 60% szybciej niż samochody! Firmy transportowe decydują się na coraz to nowsze rozwiązania, które przybliżają je do zeroemisyjności. Dzięki nim, zakupy online stają się nie tylko wygodne i szybkie, ale również bezpieczne dla środowiska.

Jak sklepy internetowe przyczyniają się do ekodostaw?

Ekologiczne opakowania i wypełniacze

Czy sklepy internetowe powinny wdrażać ekologiczne rozwiązania do swoich biznesów? Jak najbardziej! Wyniki badania przeprowadzonego przez Deloitte mówią o tym, że aż 28% respondentów z pokolenia Z i millenialsów zaczęło korzystać z usług czy produktów firm, które są bardziej ekologiczne, aby zadbać o środowisko[6]. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na opakowania oraz wypełnienia, z których korzysta dana firma. Zamawiane produkty mogą być zapakowane w przyjazny dla środowiska sposób. W duchu ekologicznej rewolucji, wiele sklepów online korzysta z materiałów, które podlegają recyklingowi lub powstały z recyklingu. Przykładowo DPD umożliwia swoim klientom zakup wypełniaczy i materiałów chroniących towary w trakcie transportu, ochronnych do które pochodzą nawet w 80% z recyklingu.

 

Sklepy online coraz częściej sięgają po opakowania biodegradowalne, czyli takie, które powstają z surowców organicznych pozyskiwanych z odnawialnych źródeł (wśród nich np.: masa celulozowa, rośliny strączkowe czy banany). W zakresie opakowań warto wspomnieć o takich, które są przystosowane do możliwości odesłania towaru. Są to najczęściej specjalne papierowe torby, które zawierają dodatkowy mechanizm, pozwalający na szybkie zabezpieczenie paczki w przypadku zwrotu.

 

Jeśli chodzi o wypełniacze, to najbardziej przyjazną opcją byłoby dostosowanie rozmiaru pudełka w taki sposób, aby nie były one potrzebne. Gdy jednak nie jest to możliwe proekologiczne sklepy korzystają z papieru bąbelkowego czy nacinanego, wełny drzewnej lub skropaku. Każdy z tych materiałów posiada swoje unikalne zalety. Na przykład, w przypadku skropaku, wystarczy odrobina wody, aby materiał się rozpuścił, nie pozostawiając po sobie żadnych zanieczyszczeń.

Innowacyjne ekologiczne inicjatywy

Poza wymienionymi działaniami, warto również wspomnieć o niestandardowych inicjatywach firm, które przyczyniają się do ekologicznych dostaw.

 

Przykładowo, Allegro buduje własną sieć automatów paczkowych One Box, które są zasilane energią ze źródeł odnawialnych. Te zielone automaty wyróżnia fakt, że są wielofunkcyjne – zostały wyposażone w czujniki jakości powietrza oraz są obsadzone roślinami, które zwiększają walory estetyczne skrytek.

 

zielone paczkomaty allegro
Źródło: https://allegro.pl/pomoc/dla-kupujacych/metody-dostawy/poznaj-allegro-one-box-zielone-automaty-paczkowe-WvdAXq3jwso

Inną ciekawą inicjatywą jest EkoBox, czyli pierwszy w Polsce system wtórnego obiegu opakowań dla e-sklepów. Zamiast wyrzucać kartonowe opakowanie, InPost zachęca do tego, aby je zwrócić do paczkomatu, by mogło zostać wykorzystane ponownie. To kolejna świetna odpowiedź na potrzeby konsumentów, ponieważ aż 33% internautów deklaruje zainteresowanie wielorazowymi opakowaniami, które należałoby zwrócić we wskazanym miejscu[7] Aktualnie usługa jest dostępna wyłącznie w sklepie Modivo.

 

Coraz więcej sklepów internetowych dokłada starań, aby ich działalność była jak najbardziej przyjazna dla środowiska, wdrażając nowoczesne technologie, nawiązując odpowiedzialne współprace i inwestując w biodegradowalne materiały. Model biznesowy niektórych z nich wyjątkowo wyróżnia się na tle pozostałych i jest wzorem do naśladowania w zakresie ekologicznych działań. Kto wie? Być może w niedalekiej przyszłości będą to podstawowe rozwiązania dla każdego e-commerce’u?

Chociaż konsumenci uważają, że odpowiedzialność za ekologiczne dostawy spoczywa na sklepach internetowych i firmach logistycznych[7], to jako kupujący również  mogą przyczynić się do zmniejszenia śladu węglowego. Dzień Kuriera i Przewoźnika to idealny moment na przeanalizowanie decyzji zakupowych i rozwiązań, z których można skorzystać, aby stać się ekokonsumentem. Dzięki ograniczeniu zwrotów czy wybieraniu ekologicznych dostaw każdy kupujący może odegrać istotną rolę w rewolucji w zakresie dostaw przyjaznych środowisku.

[1] Raport „Sustainability: The European Story, Kantar

[2] Raport „Co (u)gryzie e-commerce?”, Luty 2021

[3] Raport „E-commerce w Polsce 2021”

[4] https://inpost.pl/inpost-dla-ekologii

[5] https://www.dlahandlu.pl/e-commerce/wiadomosci/gls-chce-byc-firma-klimatycznie-neutralna-w-2045-r,110094.html

[6] Global Millennial and Gen Z Survey 2021, Deloitte

[7] Green Generation, kwiecień 2021

ziemia technologia 20 lat płatności bez granic PayU

14