Eobuwie.pl – polski mistrz w cross-border e-commerce

Poznaj klucze do sukcesu w handlu transgranicznym według lidera w segmencie sprzedaży obuwia i akcesoriów w Europie Środkowo-Wschodniej.

Cross-border e-commerce, czyli transgraniczny handel internetowy, to gorący trend, wobec którego żaden rozwijający się e-biznes nie powinien przejść obojętnie. Dobrze przygotowany plan wejścia na nowe rynki może zaowocować setkami tysięcy, jeśli nie milionami, nowych klientów. Szanse dla sprzedawców są więc ogromne, ale jak je najlepiej wykorzystać? Na jakie potencjalne trudności się przygotować oraz jak zapewnić budzące zaufanie konsumentów doświadczenie zakupowe? O tym opowiada  eobuwie.pl  – lider w segmencie sprzedaży obuwia i akcesoriów online w Europie Środkowo-Wschodniej i Laureat najważniejszego dla polskiej branży e-commerce konkursu „E-commerce Polska Awards” w kategorii „Best in Cross-border” w 2020 r.

 

Jak z powodzeniem prowadzić biznes na kilkunastu rynkach europejskich? Jak ujednolicić  customer journey  dla klientów ze wszystkich krajów? Jak zoptymalizować procesy logistyczne, magazynowe, płatności i obsługę milionów klientów? Zielonogórska spółka  eobuwie.pl, która z sukcesem prowadzi swój biznes od ponad 20 lat, ma na to patent.

 

Historia e-commerce eobuwie.pl

Historia firmy  eobuwie.pl to historia przełamywania utartych schematów myślowych i śmiałości w konsekwentnym wdrażaniu nowoczesnych technologii. Od pomysłu rozwijanego na zapleczu niewielkiego lokalnego sklepu z butami do pozycji lidera segmentu w Europie Środkowo-Wschodniej   eobuwie.pl  przebyło długą drogę. Obecnie spółka prowadzi sprzedaż online w 16 krajach i dynamicznie rozwija zasięg geograficzny swojej działalności, a w Polsce także koncept sklepu stacjonarnego – to już 25 placówek zlokalizowanych w największych galeriach handlowych.

Pobierz PDF i poznaj historię sukcesu firmy stworzonej przez Marcina Grzymkowskiego. Dowiedz się na co  eobuwie.pl  zwraca szczególną uwagę, wybierając kolejne kierunki ekspansji międzynarodowej oraz jakie są klucze do sukcesu w cross-border e-commerce według lidera w segmencie sprzedaży obuwia i akcesoriów w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

case study

14