26/08/2021
Karty vs. lokalne metody płatności
Wśród kluczowych czynników sukcesu w międzynarodowej ekspansji sklepów internetowych niezwykle ważne miejsce zajmuje dostosowanie metod płatności do przyzwyczajeń i oczekiwań kupujących. Najlepiej, jeśli udostępniane metody płatności są dobrze znane lokalnym konsumentom. Możliwość wyboru najpopularniejszych na danym rynku sposobów płatności sprawia bowiem, że rośnie ich zaufanie do zakupów online.
Międzynarodowym standardem płatności za zakupy w sklepach internetowych są karty płatnicze (kredytowe oraz debetowe). W wielu krajach jednak znacznie większą popularnością wśród kupujących online cieszą się alternatywne, lokalne, metody płatności, takie jak np. szybkie przelewy w Polsce – tzw. pay-by-linki, czy działający w podobny sposób system iDeal w Holandii. Dlatego też, kierując ofertę do klientów z zagranicy, należy pamiętać, aby w sklepie udostępniać możliwie najszerszy wybór lokalnych metod płatności. To dzięki nim miliony konsumentów zdecydują się na zakupy online.
Sklepy internetowe, które nie będą kierowały się zasadą lokalności w trakcie wdrażania strategii ekspansji międzynarodowej, mogą w niektórych przypadkach stracić dostęp do ponad 80% rynku, jeśli ograniczą oferowane metody płatności wyłącznie do płatności kartami globalnych organizacji płatniczych.
Na wielu rynkach, gdzie e-commerce rośnie najszybciej (np. Azja, Ameryka Południowa, Europa Środkowo-Wschodnia), relatywnie niewiele osób posiada kartę kredytową czy nawet konto w banku. E-przedsiębiorcy powinni więc udostępniać w sklepach znacznie szerszy wachlarz metod płatności, w tym szczególnie te oparte o rozwiązania lokalne. W ten sposób umożliwią dokonanie zakupu setkom tysięcy klientów, którzy w innym wypadku nie byliby w stanie sfinalizować transakcji online.
Brazylia to największy rynek e-commerce i najsilniejsza gospodarka w Ameryce Południowej. Aż ⅓ mieszkańców tego kraju nie posiada jednak konta w banku, ani żadnej karty. Dla tych konsumentów stworzono więc specjalną metodę płatności online-offline, zwaną Boleto.
Obok zaoferowania kupującym wygodnych i znanych im metod płatności online, bardzo ważne jest także posiadanie w ofercie sklepu internetowego płatności w lokalnych walutach. Z pewnością pomoże to zwiększyć zaufanie, a także z czasem ugruntować pozycję na nowym rynku.