Płatności online w rozwijaniu sprzedaży transgranicznej

Rozwój technologii i upowszechnienie Internetu otwierają przed biznesami każdej wielkości drzwi do konsumentów z całego świata.

Sprzedaż transgraniczna (z ang. cross-border) jest coraz ważniejszym elementem strategii rozwoju dla przedsiębiorstw działających w handlu internetowym. Skuteczna ekspansja międzynarodowa wiąże się także zapewnieniem odpowiedniej obsługi płatności, które ułatwiają zakupy.

 

Czytając ten artykuł dowiesz się m.in.:

 • dlaczego udostępnienie płatności wyłącznie kartą kredytową jest niewystarczające, aby zdobyć nowe rynki i poszerzyć bazę klientów;
 • jak zintegrować płatności, by wykorzystywana technologia jak najlepiej wspierała ekspansję międzynarodową;
 • czym charakteryzują się wybrane najbardziej obiecujące rynki e-commerce na świecie pod względem akceptowanych metod płatności;
 • co zyskuje sklep, dzięki zaoferowaniu kupującym lokalnych metod płatności

Karty vs. lokalne metody płatności

 

Wśród kluczowych czynników sukcesu w międzynarodowej ekspansji sklepów internetowych niezwykle ważne miejsce zajmuje dostosowanie metod płatności do przyzwyczajeń i oczekiwań kupujących. Najlepiej, jeśli udostępniane metody płatności są dobrze znane lokalnym konsumentom. Możliwość wyboru najpopularniejszych na danym rynku sposobów płatności sprawia bowiem, że rośnie ich zaufanie do zakupów online.

 

Międzynarodowym standardem płatności za zakupy w sklepach internetowych są karty płatnicze (kredytowe oraz debetowe). W wielu krajach jednak znacznie większą popularnością wśród kupujących online cieszą się alternatywne, lokalne, metody płatności, takie jak np. szybkie przelewy w Polsce – tzw. pay-by-linki, czy działający w podobny sposób system iDeal w Holandii. Dlatego też, kierując ofertę do klientów z zagranicy, należy pamiętać, aby w sklepie udostępniać możliwie najszerszy wybór lokalnych metod płatności. To dzięki nim miliony konsumentów zdecydują się na zakupy online.

 

Sklepy internetowe, które nie będą kierowały się zasadą lokalności w trakcie wdrażania strategii ekspansji międzynarodowej, mogą w niektórych przypadkach stracić dostęp do ponad 80% rynku, jeśli ograniczą oferowane metody płatności wyłącznie do płatności kartami globalnych organizacji płatniczych.

 

Na wielu rynkach, gdzie e-commerce rośnie najszybciej (np. Azja, Ameryka Południowa, Europa Środkowo-Wschodnia), relatywnie niewiele osób posiada kartę kredytową czy nawet konto w banku. E-przedsiębiorcy powinni więc udostępniać w sklepach znacznie szerszy wachlarz metod płatności, w tym szczególnie te oparte o rozwiązania lokalne. W ten sposób umożliwią dokonanie zakupu setkom tysięcy klientów, którzy w innym wypadku nie byliby w stanie sfinalizować transakcji online.

 

Brazylia to największy rynek e-commerce i najsilniejsza gospodarka w Ameryce Południowej. Aż ⅓ mieszkańców tego kraju nie posiada jednak konta w banku, ani żadnej karty. Dla tych konsumentów stworzono więc specjalną metodę płatności online-offline, zwaną Boleto.

 

Obok zaoferowania kupującym wygodnych i znanych im metod płatności online, bardzo ważne jest także posiadanie w ofercie sklepu internetowego płatności w lokalnych walutach. Z pewnością pomoże to zwiększyć zaufanie, a także z czasem ugruntować pozycję na nowym rynku.

Lokalna ekspertyza połączona z globalną technologią

Zaspokojenie potrzeb klientów pod względem lokalnych metod płatności jest skomplikowanym procesem, który czasem może okazać się nawet męczący dla właścicieli czy zarządzających sklepami internetowymi. Na szczęście istnieją technologie, które ułatwiają ekspansję zagraniczną.

 

Decydując się na ekspansję na rynki europejskie, można wybrać  np.  system dostarczany przez PayU, które obsługuje bezpośrednio wszystkie transakcje na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Unia Europejska + Islandia, Szwajcaria i Lichtenstein).

 

Natomiast, jeśli plany rozwoju wykraczają poza granice EOG, dobrym rozwiązaniem będzie globalna platforma, PayU HUB, czyli agregator lokalnych metod płatności i międzynarodowych dostawców płatności z całego świata. Dzięki temu, po wykonaniu integracji z jednym globalnym API, sklep uzyskuje dostęp do ponad 400 lokalnych metod płatności oraz kart płatniczych i produktów kredytowych na ponad 50 najszybciej rozwijających się rynkach e-commerce na świecie, w tym tak perspektywicznych jak: Indie, Brazylia, Nigeria, Rosja, Turcja czy cała Południowo-Wschodnia Azja.

 

mechanizmy

Charakterystyka wybranych rynków pod kątem płatności

Każdy z krajów określanych jako gospodarki tzw. szybkiego wzrostu, gdzie również e-commerce rozwija się najdynamiczniej na świecie, charakteryzuje się odmiennym podejściem e-konsumentów do dokonywania płatności online. Poniżej znajduje się kilka przykładów, obrazujących jak wyglądają preferencje płatnicze kupujących online w wybranych miejscach na świecie.

 

statystyki brazylia

 

Brazylia ma najbardziej rozwinięty rynek e-commerce w Ameryce Południowej. Najpopularniejszą metodą płatności za zakupy online w Brazylii jest karta kredytowa, prawie 80% tego rodzaju płatności dokonywanych jest jednak w formie ratalnej. Około 10% wszystkich transakcji online opłacanych jest lokalnymi brazylijskimi kartami kredytowymi, takimi jak Elo i Hipercard. Dodatkowo, ponad 25% wszystkich transakcji online stanowią alternatywne metody płatności, w tym popularna płatność gotówkowa Boleto.

 

Boleto Bancario to metoda płatności gotówkowej regulowana przez Brazylijską Federację Banków. Za boleto (bilet) można zapłacić w milionach lokalizacji, np. w bankomatach, oddziałach banków, agencjach loteryjnych, urzędach pocztowych, supermarketach i sklepach narożnych. Boleto jest ważną opcją płatności do zaoferowania klientom z Brazylii, ponieważ umożliwia dostęp do zakupów online prawie 30% mieszkańców, którzy nie posiadają konta w banku.

statystyki turcja

 

Jako 17 największa gospodarka na świecie i trzeci najszybciej rozwijający się rynek e-commerce w Europie, Turcja oferuje wspaniałe możliwości dla transgranicznych inwestycji sklepów internetowych z innych krajów.

 

W Turcji ponad 70% płatności kartami odbywa się za pomocą programów ratalnych, które umożliwiają kupującym rozłożenie wydatków za codzienne zakupy na miesięczne raty. Ogromną popularnością cieszą się również karty lojalnościowe z opcją płatności i zdecydowanie jest to metoda, która powinna być dostarczona tureckim konsumentom w momencie otwierania się na ich rynek. Ta metoda płatności jest w dużej mierze kontrolowana przez 7 wiodących dostawców, którzy zajmują 94% rynku. Płatności ratalne są oferowane tylko przez lokalnych dostawców płatności (np. PayU, iyzico) lub globalne platformy agregujące lokalne systemy płatności (jak np. PayU HUB).

 

Ważne jest, aby e-przedsiębiorcy upewnili się, że podmiot przetwarzający dla nich płatności przestrzega tureckich przepisów dotyczących przechowywania danych, według których dane lokalnych konsumentów muszą być przechowywane w Turcji.

RPA statystyki

 

RPA jest najbardziej rozwiniętą gospodarką cyfrową w Afryce i jedną z najszybciej rozwijających się na świecie. RPA obserwuje szybkie przejście od płatności gotówką do płatności online dzięki międzynarodowym metodom płatności, a także silnie działającym lokalnym graczom. Karty kredytowe i debetowe są aktualnie najpowszechniejszymi metodami płatności online, równocześnie jednak mieszkańcy RPA coraz częściej decydują się na rozwiązania alternatywne. Wspomniany PayU HUB umożliwia akceptowanie płatności kartami Visa i Mastercard, niezależnie od lokalizacji, w której karty zostały wydane. PayU obsługuje także przelewy online z wszystkich banków w RPA, dzięki czemu znacznie zwiększa możliwości kupna produktów przez klientów, którzy nie posiadają kart kredytowych.

Czechy Statystyki

 

Republika Czeska to szybko rozwijająca się gospodarka środkowoeuropejska z obrotem w handlu elektronicznym wynoszącym 4 miliardy USD. Transgraniczny handel elektroniczny odnotowuje tutaj także szybki wzrost (o 39%), plasując Czechy w pierwszej trójce krajów Unii Europejskiej o największym potencjale wzrostu w tym obszarze. Głównymi czynnikami wzrostu handlu elektronicznego są wysoka penetracja internetu oraz równocześnie ogromna penetracja smartfonów. W świetle tych danych, szybki rozwój odnotowuje m-commerce.

 

Dominującą metodą płatności dla Czechów kupujących online pozostaje płatność przy odbiorze, mimo, że ponad 82% populacji ma konto w banku. Płatność kartą kredytową w transakcjach online wynosi 17%, jednak przewiduje się, że w najbliższych latach będzie rosnąć i stanie się preferowaną metodą płatności. E-przedsiębiorcy, którzy chcą wejść na czeski rynek, powinni zaoferować swoim klientom także płatność za zakupy za pomocą szybkich przelewów bankowych, tzw. pay-by-link’ów, za pośrednictwem wszystkich lokalnych banków.

Rosja statystyki

 

Rosja jest jednym z najlepszych miejsc do rozwoju i szybkiego wzrostu biznesu e-commerce w Europie, napędzanym przez kwitnący handel mobilny i transgraniczny oraz ogólną otwartość na zakupy cyfrowe, zarówno na obszarach miejskich, jak i wiejskich. Równocześnie w Rosji znajduje się największa grupa użytkowników internetu w Europie – aż 110 mln osób, z czego  dopiero 63 mln robi zakupy online, pozostawiając ogromne pole do przyszłego rozwoju.

 

Jednym z zauważalnych trendów w Rosji jest preferencja dokonywania zakupów od zagranicznych sprzedawców – 37% transakcji online w Rosji to transakcje transgraniczne. Zachęcającą siłą napędową jest zwolnienie międzynarodowych firm z podatków i ceł na towary do użytku osobistego. Globalni kupcy nie są zobowiązani do posiadania lokalnego oddziału firmy, aby prowadzić działalność w Rosji.

 

Karty kredytowe i debetowe są tak samo popularne w Rosji, jak w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Visa i MasterCard są obecne na rynku rosyjskim, podobnie jak lokalne karty Centralnego Banku Rosji. E-portfele są niezwykle popularne ze względu na ich obecność na rynku od ponad 10 lat i przydatność w e-commerce. Operatorzy krajowi, tacy jak Yandex Money, Qiwi (we współpracy z Visa) i WebMoney, zapewniają klientom uproszczone i wygodne metody płatności online. Jeśli chodzi o zapewnienie rosyjskim konsumentom jak najlepszego doświadczenia zakupowego, bardzo ważne jest, aby e-przedsiębiorcy udostępniali lokalnie preferowane metody płatności online.

Mapa obrazująca, gdzie na świecie PayU wspiera e-przedsiębiorców w ich międzynarodowej ekspansji:

mapa wsparcia przedsiębiorców wspieranych przez PayU

Rozwój technologii otwiera przed polskimi e-przedsiębiorcami nowe możliwości i sprawia, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozszerzać działalność sklepów internetowych na nowe obszary geograficzne. I choć obsługa globalnych klientów jest wciąż wyzwaniem, to przetwarzanie międzynarodowych płatności online nigdy nie było łatwiejsze. Najbardziej rozwinięci pośrednicy płatności oferują rozwiązania, dzięki którym klienci na wszystkich rynkach są w stanie dokonać transakcji online nawet w sklepie mieszczącym się na innym kontynencie.

 

Co daje e-sklepom oferowanie alternatywnych metod płatności obsługiwanych w lokalnych walutach?

 • budujesz zaufanie konsumentów;
 • docierasz do większej liczby klientów w danym kraju;
 • konsumenci wiedzą, że ich pieniądze są bezpieczne;
 • budujesz lepsze doświadczenie zakupowe;
 • zwiększasz współczynnik konwersji;
 • optymalizujesz swoje przychody, dzięki wyższym wskaźnikom akceptacji przez lokalne banki;
 • zmniejszasz ryzyko porzucenia koszyka zakupowego.

 

Cross-border e-commerce, czyli transgraniczny handel internetowy, to gorący trend, wobec którego żaden rozwijający się e-biznes nie powinien przejść obojętnie. Dobrze przygotowany plan wejścia na nowe rynki może zaowocować setkami tysięcy, jeśli nie milionami, nowych klientów. Szanse dla sprzedawców są więc ogromne. Jak je najlepiej wykorzystać? Na jakie potencjalne trudności się przygotować oraz jak zapewnić budzące zaufanie konsumentów doświadczenie zakupowe? O tym opowiada  eobuwie.pl  – lider w segmencie sprzedaży obuwia i akcesoriów online w Europie Środkowo-Wschodniej. Przeczytaj case study.

 

===

Autor: Justyna Grzyl, PR & Comms Senior Manager, EMEA

14