10/10/2023
Śledząc poczynania największych modowych firm na rynku e-commerce, można nie tylko wskazać kierunek rozwoju tejże branży, ale także zainspirować się do przyszłych działań. Oczywiście kryterium wyboru „największych graczy” może być różne, dlatego też lista ta bywa dynamiczna.
Biorąc pod uwagę SEO oraz opierając się na raporcie „E-commerce w Polsce. Sklepy internetowe z najlepszym SEO”, wytypować można:
- Zalando.pl – widoczność na brand przekraczająca 3mln, z prawie 120 tysiącami fraz w TOP10,
- Eobuwie.pl – widoczność na brand na poziomie około 1,2 mln, z prawie 50 tysiącami fraz w TOP10,
- Adidas.pl — widoczność na brand wynosi ponad 600 tysięcy, z ponad 10 tysiącami fraz w TOP10.
Warto jednak podkreślić, że na ostateczne wyniki wpływ ma nie tylko SEO, ale także m.in. content, komunikacja, zakres oferty, współprace, budowanie wiarygodności i ogólnie rozumiany marketing w branży modowej. Dlatego też warto podjąć się analizy w nieco szerszym kontekście.
Tak oto w ujęciu globalnym, wg. raportu Kantar Brand, najpopularniejszym e-commerce jest m.in. Nike, Adidas, Chanel, Zara i ASOS. Wszystkie te marki modowe zlokalizowane są po całym świecie – tj. od Kanady, przez Niemcy, aż po Japonię. Dane te nieco pokrywają się z raportami obejmującymi wyłącznie Europę. Okazuje się, że wartość rynku odzieży na tym kontynencie już dawno przekroczyła 430 mld euro, a kluczowy wzrost odnotowano w 2018 roku. Absolutnym liderem jest Wielka Brytania, która generuje największy zysk ze sprzedaży. Zaraz za nią znajdują się Niemcy i Włochy.
Tak oto wspomniany już ASOS oferuje zarówno markę własną, jak i szereg obcych kolekcji, współpracując z influencerami i celebrytami (np. GLAAD). Zalando, które tylko w Polsce osiąga sprzedaż powyżej 1 mln euro, wyróżnia się szybką procedurą zwrotu, bardzo szeroką ofertą oraz innowacyjnym podejściem do biznesu.
W statystykach tych nie odstaje również rodzimy rynek. W Polsce 100% internautów przyznało, że przynajmniej raz w życiu dokonało zakupu online (raport Omni-Commerce, 2023). 85% z nich zrobiło to w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Co ważne – najczęściej kupujemy właśnie produkty branży fashion, oraz produkty spożywcze, które zyskały na popularności w ostatnich 12 miesiącach (29%). Najpopularniejszą, ale także najsilniej stojącą na rynku marką, jest LPP S.A. Ta dociera do 40 różnych krajów, zatrudniając ponad 29 tysięcy pracowników. W ciągu ostatnich 10 lat jej sprzedaż zdążyła przekroczyć 15 mln złotych rocznie, działając nie tylko online, ale i offline. Drugim, największym polskim graczem jest Grupa CCC, której przychody ze sprzedaży internetowej osiągnęły 83% wzrost w I kwartale 2021 r. W okresie od lutego 2022 do stycznia 2023 grupa CCC osiągnęła wartość przychodów na poziomie 9,1 mld złotych, czytamy w komunikacie spółki.