-
Nasze rozwiązania
- Nasze rozwiązania
-
O nas
- O nas
- Program partnerski
- Pomoc
- Oferta
Dlaczego badać dane w sklepie internetowym?
Słowo “analityka” wywołuje u wielu e-przedsiębiorców gęsią skórkę. Część z nich ma konto w Google Analytics, ale nie wie, czy jest podpięte do ich sklepu i… nie ma pojęcia jak z niego korzystać. Inni wiedzą, że jest to temat, z którym powinni coś zrobić, ale nie wiedzą od czego zacząć. Tymczasem analityka internetowa jest jednym z istotnych fundamentów, który wpływa na zwiększenie przychodów sklepu internetowego i często decyduje o sukcesie w e-biznesie.
Mali i średni właściciele sklepów internetowych mają często ograniczone fundusze. To oznacza, że w ich przypadku czas i sprawność działania mogą być kluczowymi czynnikami sukcesu. Nie wiedząc, które działania rzeczywiście przynoszą efekty, marnują swoje zasoby. Zmniejszają również szansę na zyski z kanałów, które działają – zamiast je podwajać, posiadany budżet rozkładają na nierentowne kanały.
Wykorzystanie informacji z różnych obszarów daje przewagę nad konkurencją. Dzięki odpowiedniej analizie i wykorzystaniu danych, e-przedsiębiorca jest w stanie lepiej poznać swojego klienta, porównać źródła ruchu i generowane konwersje. Zrozumienie trendów i kanałów, które nie są opłacalne, pozwala e-biznesowi skutecznie działać i dostosowywać się do wymagań rynku. To może zoptymalizować sklep internetowy i zwiększyć efektywność działań związanych z rozwojem biznesu.
Google Analytics jest podstawowym narzędziem w zakresie analityki internetowej – jest bezpłatny i stosunkowo prosty w użyciu, oferuje również dużo gotowych rozwiązań (dashboardy, podsumowania, sztuczna inteligencja), które badają trendy zachowania użytkowników sklepu. Dzięki temu, mogą z niego korzystać zarówno zaawansowani analitycy, jak i właściciele sklepu z podstawową wiedzą. To potężne narzędzie do analityki e-commerce, dzięki wsparciu Google, umożliwia wysyłanie wszystkich danych na podpięte do sklepu konto Google Analytics. Po odpowiednim zintegrowaniu i skonfigurowaniu, cała sprzedaż będzie powiązana z rzeczywistymi sesjami i zachowaniami użytkowników przeglądających stronę. Dzięki temu możliwe będzie połączenie konkretnych transakcji z kanałami marketingowymi, określenie skąd przychodzą klienci oraz w które działania warto inwestować. Sama konfiguracja Google Analytics to wieloetapowy proces, który wymaga:
Narzędzie statystyki stron jest dostępne dla wszystkich, którzy posiadają fanpage na Facebooku. Można znaleźć tam duży zakres informacji, począwszy od tych najbardziej podstawowych. Pomogą one ustalić jak radzi sobie fanpage e-sklepu, jak wygląda zaangażowanie fanów i co słychać u konkurencji. Pozwala również dowiedzieć się więcej o odbiorcach – o ich wieku i płci, godzinach aktywności czy treściach, które najbardziej ich angażują.
Ważnym analitycznym narzędziem, które oferuje Facebook jest również Facebook Pixel. Pozwala zmierzyć skuteczność reklam poprzez analizowanie działań podejmowanych przez użytkowników na stronie e-sklepu. Dzięki Pixelowi właściciel e-biznesu:
HotJar to analityczne narzędzie, które ułatwia optymalizowanie sklepu internetowego, aby był przyjazny dla użytkownika i spełniał założone cele. Darmowa wersja HotJar jest dostępna na okres próbny przez miesiąc. Dzięki niemu jesteś w stanie dowiedzieć się, jak zachowują się ludzie na stronie. Najbardziej popularne i najciekawsze opcje to:
Wybór odpowiednich narzędzi jest mocno powiązany z profilem działalności firmy. Nie ma jednej konkretnej drogi, która sprawdzi się u każdego. Dlatego na początku należy się zastanowić, co ma być mierzone i co lepiej pasuje do modelu sprzedaży e-biznesu. Google Analytics jest narzędziem, które przydaje się w absolutnie każdym przypadku – bez względu na profil e-sklepu. Pozwala przeanalizować efektywność kanałów pozyskania klienta – czy lepiej konwertują reklamy na Facebooku czy w Google? Pixel jest z kolei obowiązkowy, jeżeli w kanałach pozyskania klienta wykorzystuje się reklamy Facebook Ads. Za to HotJar to inwestycja, która opłaca się tym właścicielom sklepów internetowych, którym zależy na konkretnych zmianach w wyglądzie i układzie strony oraz jej optymalizacji pod kątem UX.
Poszerzanie wiedzy dotyczącej prowadzenia e-commerce jest dobrym krokiem do optymalizacji sklepu, jednak to analiza zachowania odbiorców strony może pokazać czy obrany kierunek jest dobry. Największe dobrze skonfigurowane narzędzia do gromadzenia informacji i analiza szczegółowych raportów Google Analytics, Facebook Analytics, HotJar i innych, dostarczają realnych, twardych danych na temat sprzedaży i klientów. Są one niezwykle pomocne przy podejmowaniu trudnych, ale i istotnych decyzji biznesowych dla rozwoju każdego sklepu internetowego. Ten tekst to wstęp do cyklu o analityce danych w sklepie internetowym dla e-przedsiębiorców.