Jak zacząć sprzedawać online poza Polskę?

Jakie kroki warto podjąć, aby wypuścić i promować swój produkt za granicą?

Otwartość na nowe rynki i tym samym na większe grono odbiorców może być siłą napędową dla biznesu. Nic więc dziwnego, że dobrze prosperujące sklepy internetowe próbują swoich sił poza granicami kraju. Taką decyzję coraz chętniej i odważniej podejmują również początkujący przedsiębiorcy. Kiedy sprzedaż za granicę może się opłacać? Jak przygotować e-biznes do tego procesu?

Jak zacząć sprzedawać online za granicą?

Bez względu na to, czy jesteś początkującym przedsiębiorcą, który dopiero próbuje swoich sił w sprzedaży internetowej, czy nosisz miano dużego gracza na lokalnym rynku – musisz mieć plan. Wypuszczenie produktu poza granicami kraju wymaga strategii działania, analiz i zaznajomienia się ze specyfiką nowego rynku. Im racjonalniej do tego podejdziesz, tym większa jest szansa na sukces i stworzenia bezpiecznego zaplecza finansowego.

 

 • Analiza rynku zagranicznego. Przeanalizuj konkurencję, potrzeby konsumentów i oczekiwania, które stawia się markom. Im lepiej zidentyfikujesz potencjalne zagrożenie, trendy i popyt na produkty, tym lepiej odpowiesz na zapotrzebowanie.
 • Poznaj regulacje prawne. Zbadaj przepisy dotyczące sprzedaży online w docelowym kraju. Zwróć uwagę na zapisy dotyczące importu, cła, podatków, ochrony konsumenta, etykietowania produktów, a także RODO za granicą i ochrony konsumenta.
 • Dostosuj sklep do specyfiki i potrzeb rynku docelowego. Zajmij się lokalizacją strony internetowej, wersjami językowymi, walutą, metodami płatności i sposobami dostawy.
  (Sprawdź rozwiązania płatnicze PayU dla sklepów internetowych sprzedających transgranicznie.)
 • Zaplanuj logistykę. Zorganizuj proces dostawy dla międzynarodowych zamówień. Skonfiguruj system obsługi zamówień, wybierz partnerów logistycznych, którzy obsługują dostawy międzynarodowe.
 • Stwórz plan obsługi klienta. Upewnij się, że jesteś w stanie komunikować się z klientami w ich języku. Zapewnij przejrzyste i elastyczne polityki zwrotów i reklamacji.
 • Zadbaj o promocję. Zaplanuj pełną strategię marketingową, wykorzystaj narzędzia takie jak marketing internetowy, kampanie reklamowe, media społecznościowe i influencer marketing.
 • Analizuj, monitoruj, wdrażaj zmiany. Śledź wyniki i raportuj swoje działania. Używaj narzędzi analitycznych, śledź preferencje zakupowe, wyciągaj wnioski, które pomogą Ci wprowadzić zmiany i udoskonalenia.

 

Jak przygotować sklep internetowy do sprzedaży zagranicznej? Kluczem jest klient.

Każdy rynek rządzi się swoimi prawami, dlatego też tak ważna jest elastyczność i otwartość na różnorodne trendy. Szczególnie dotyczy to odpowiednich metod płatności, które są ściśle powiązane z preferencjami klientów. Tak oto warto wdrożyć rozwiązania, które cieszą się popularnością na docelowym rynku.

 

Jak mówi Joanna Pieńkowska-Olczak,  CEO PayU GPO w regionie CEE „[…] Rolą PayU jako operatora płatności jest oferowanie wszystkich dostępnych metod płatności, które odpowiadają na potrzeby sklepów internetowych i ich klientów, systematyczne ich rozwijanie i podążanie za trendami. Płatność za zakupy z PayU jest więc prosta, intuicyjna i bezpieczna niezależnie od kraju, w którym konsument dokonuje zakupu i rodzaju urządzenia, z którego w tym celu korzysta […]”

 

Śledzenie różnych trendów i odmiennej specyfiki rynków może być kluczowe – w samej Europie obserwujemy różne tendencje, które mają wpływ na efektywność sprzedaży. Przykładowo więc najpopularniejsze metody płatności za granicą, to:

 

 • w Hiszpanii 81% płatności dokonywana jest kartą debetową[1],
 • we Włoszech popularny jest lokalny system płatności – tzw. Bancomat Pay,

 

Oprócz wybrania odpowiednich metod płatności warto sprawdzić: jaki marketplace cieszy się największą popularnością, jaka przeglądarka jest najchętniej wybierana przez użytkowników, jaką rolę odgrywają porównywarki cen i jaka jest stopa zwrotów.

Jak dotrzeć do klientów za granicą?

Podstawą działań sprzedażowych jest odpowiednia strategia marketingowa, promocja i komunikacja. Kanałów dotarcia jest kilka – warto dobrać je pod specyfikę rynku i grupy odbiorczej, uwzględniając przy tym dostępny budżet oraz cel biznesowy.

 

 • Marketing internetowy – tj. reklamy PPC (Pay-Per-Click), kampanie reklamowe w mediach społecznościowych, e-maile i marketing treści. Dopasuj swoje komunikaty i treści do kultury oraz języka docelowego rynku.
 • SEO – zadbaj o optymalizację pod wybrane słowa kluczowe. Dostosuj meta tagi, nagłówki i treści, aby przyciągnąć uwagę zagranicznych klientów.
 • Media społecznościowe – wykorzystaj zarówno swój własny profil, jak i lokalne grupy, które są sceną do marketingu szeptanego.
 • Współpraca z lokalnymi partnerami – dzięki którym dotrzesz do docelowego rynku, lepiej go zrozumiesz i stworzysz efektywne kanały dystrybucji.
 • Wydarzenia branżowe i targi – międzynarodowe wydarzenia stworzą scenę, na której pokażesz swój produkt i spotkasz potencjalnych klientów.
 • Recenzje i rekomendacje od klientów — pozytywne opinie mogą zbudować zaufanie do Twojej marki.
 • Optymalizacja doświadczenia użytkownika — upewnij się, że Twoja strona internetowa i proces zakupowy są dostosowane do potrzeb i preferencji klientów zagranicznych.

 

Dowiedz się, jak robią to liderzy rynku – przeczytaj historię sukcesu polskiego mistrza cross-border e-commerce – eobuwie.pl.

Dlaczego warto sprzedawać za granicą?

Wielu przedsiębiorców rozważających przejście na nowy rynek zastanawia się nad opłacalnością tego pomysłu. Warto w tym miejscu pamiętać, że sprzedaż poza granicami kraju zwiększa potencjał produktu, a co za tym idzie — może przyczynić się do większego zysku. Rynki zagraniczne mogą okazać się znacznie bardziej intratne.

 

Wbrew pozorom, działanie na dwóch lub więcej rynków dywersyfikuje ryzyko strat. Ewentualne problemy gospodarcze lub spadek popytu w jednym kraju nie zatapia firmy, która może utrzymać się z dochodów uzyskiwanych na innych rynkach. Dzieje się tak, zwłaszcza gdy uda Ci się osiągnąć wizerunek międzynarodowej marki, co oczywiście buduje przewagę konkurencyjną i stawia Cię w roli eksperta.

Podsumowanie

Pozyskanie klientów poza krajem pochodzenia biznesu to bez wątpienia ogromna szansa na zwiększenie dochodów i zbudowanie przewagi konkurencyjnej. Zanim jednak wyruszysz poza granice kraju, warto dokładnie poznać specyfikę nowego rynku oraz trendy, które go kształtują.  Im lepiej przygotujesz swoje działania, tym sprawniej odpowiesz na potrzeby klienta,  tym szybciej sprzedasz produkt.

 

Przygotuj sklep internetowy do ekspansji zagranicznej – sprawdź checklistę cross-border e-commerce, 6 ważnych kroków.

 

[1] El 84% de los españoles ya realizan sus operaciones de banca a través de Internet y móvil, un 9% más que hace dos años (2022), MasterCard

 

[2] The French online payment market, PPRO

 

14