PrestaShop i Magento

Charakterystyka najpopularniejszych platform Open Source cz. 1

Wybór odpowiedniej platformy sprzedażowej jest istotny w rozwoju Twojego biznesu. W poprzednich artykułach poruszyliśmy temat najważniejszych pytań, które należy sobie zadać przed podjęciem decyzji oraz omówiliśmy wady i zalety platform Open Source. Darmowy, otwarty kod źródłowy i współpracująca społeczność, ale też koszty związane z wdrożeniem, to cechy łączące wszystkich dostawców oprogramowania typu Open Source. Są jednak między nimi pewne różnice, o których warto wiedzieć, zanim podejmie się decyzję którego wybrać. W dzisiejszym artykule skupimy się na charakterystyce PrestaShop i Magento, a w kolejnym artykule opiszemy dokładniej WooCommerce i OpenCart.

 

 

PrestaShop

 

Presta to jedna z najpopularniejszych platform sprzedażowych typu Open Source w Polsce i na świecie, dostępna w 60 wersjach językowych. Dynamiczny rozwój polskiego e-commerce sprawia, że firma mocno angażuje się w rozwój szablonów i modułów dopasowanych do specyfiki naszego rynku. Producent organizuje również spotkania tzw. meetupy Presty w Warszawie.

 

 

Zalety PrestaShop:

 

 • Łatwość instalacji i zarządzania platformą – PrestaShop posiada bardzo przyjazny interfejs, dzięki któremu sprawnie zarządzasz swoim sklepem z każdego urządzenia (laptopa czy smartfona).
 • Zaawansowane możliwości systemu – system posiada wiele przydatnych funkcjonalności. Jedną z nich jest np. multistore – możesz prowadzić kilka sklepów internetowych w jednym panelu zarządzającym. Mogą one różnić się między sobą walutami czy językami, co wspiera rozwój sprzedaży transgranicznej Twojego sklepu. Co ważne, z rozwojem i utrzymaniem systemu wiążą się stosunkowo niewielkie koszty, w stosunku do możliwości, które Ci oferuje.
 • Dostęp do Addons  – oficjalnego marketu Presty, gdzie znajdziesz szablony, dodatki i rozszerzenia do sklepu postawionego na PrestaShop. Plusem jest też fakt, że dodatki dopasowane są do polskiego rynku. Dzięki temu łatwiej jest Ci zintegrować swój sklep z polskimi dostawcami usług e-commerce.
 • Duża, wspierająca społeczność skupiona na rozwoju PrestaShop. Oficjalna strona społeczności  https://www.prestashop.com/pl/spolecznosc
 • Hosting – koszt hostingu PrestaShop jest tańszy, porównując na przykład z systemem Magento, który ma o wiele większe wymagania techniczne.
 • Wsparcie SEO – masz bardzo duże możliwości optymalizacji swojego sklepu pod kątem wyszukiwarek.

 

 

Wady PrestaShop:

 

 • Koszty modułów i rozszerzeń – musisz liczyć się z opłatami związanymi z dodatkami z oficjalnego marketu Addons. Niestety, za większość z nich musisz zapłacić.
 • Ograniczenia rozwojowe dla najbardziej wymagających sklepów – skrypt platformy napisany jest w taki sposób, że dochodzisz do momentu, w którym rozwój Twojego sklepu może być ograniczony.
 • Poprawki i aktualizacje – są częste, ale nieautomatyczne. Należy je przeprowadzać ręcznie.
 • Oprogramowanie PrestaShop uniezależnia Cię od twórców oprogramowania, dzięki czemu jesteś w stanie dowolnie modyfikować swój e-sklep. To przydatne, zwłaszcza jeżeli do tej pory korzystałeś z rozwiązań typu Saas, które czasami blokują rozwój e-biznesu i utrudniają skalowalność. Jednak sporym ograniczeniem Presty, które należy wziąć pod uwagę, jest architektura skryptu, która na bardzo zaawansowanym etapie nie pozwala na dalszy rozwój sklepu.
 • PrestaShop to system polecany szczególnie firmom małym i średnim, które rozwijają swój biznes i chcą dopasowywać go do potrzeb swoich klientów. Pozwala profesjonalnie wejść na rynek e-commerce, a inwestycja we wdrożenie i rozwój przyniesie wiele korzyści w przyszłości.

 

 

Magento

 

System Magento to jedno z najpopularniejszych i najbardziej zaawansowanych na świecie oprogramowań do zarządzania sklepami internetowymi. Jego sukces spowodowany jest najprawdopodobniej nieograniczonymi możliwościami, które oferuje. Dzięki temu możliwe jest stworzenie takiego sklepu internetowego, jaki sobie wymarzyłeś. Magento dostępne jest w kilku wersjach – Magento Community Edition (CE), Magento Enterprise Edition (EE), Magento Enterprise Cloud Edition (ECE). Różnią się one między sobą zakresem funkcjonalności, ceną (CE jest bezpłatna), dostępem do hostingu czy aktualizacji.

 

Magento podbił serca również polskich e-przedsiębiorców, co spowodowało dostosowanie platformy do lokalnych warunków. W oficjalnym markecie Magento Connect, znajdziesz mnóstwo rozwiązań, które są dopasowane dla właścicieli polskich e-commerce. Dużym wsparciem jest również wielka społeczność skupiona wokół Magento. Na forach internetowych i dedykowanych grupach na Facebooku, fani, specjaliści i właściciele sklepów dzielą się swoim doświadczeniem i pomagają w problemach z systemem.

 

 

Zalety platformy Magento:

 

 • Bardzo zaawansowane możliwości platformy – system posiada wiele funkcjonalności, przydatnych w rozwoju Twojego sklepu. W porównaniu z innymi dostawcami oprogramowania jest zdecydowanie na pierwszym miejscu. Przyjazny interfejs, dzięki któremu jesteś w stanie szybko i sprawnie zarządzać swoim sklepem.
 • Market z gotowymi rozwiązaniami – oficjalny market Magento Connect jest bardzo rozbudowany – zawiera mnóstwo dodatków i rozszerzeń, nawet najbardziej skomplikowanych. Przy instalowaniu ich, zwróć jednak uwagę, aby były zgodne z wersją Magento z której korzystasz.
 • Dopasowanie do polskiego rynku – dostępne w markecie rozszerzenia, zintegrowane są z większością polskich dostawców usług e-commerce.
 • Wszechstronność i elastyczność – tak jak wszystkie platformy typu Open Source, Magento pozwala deweloperowi dowolnie personalizować sklep ze względu na otwarty kod źródłowy. Jednak zaletą Magento jest jego wszechstronność – w porównaniu z konkurencją ma wręcz nieograniczone możliwości rozwoju. Dzięki temu, możesz zacząć od małego sklepu i rozwinąć go do gigantycznych rozmiarów, cały czas korzystając z tego samego oprogramowania.
 • Multistore – możesz w jednym miejscu zarządzać kilkoma sklepami internetowymi, w różnych walutach i językach. W porównaniu z innymi dostawcami oprogramowania, Magento oferuje najbardziej zaawansowane możliwości.
 • Wsparcie SEO – masz największe możliwości optymalizacji swojego sklepu pod kątem wyszukiwarek.
 • Wielka społeczność – wokół Magento skupionych jest bardzo dużo fanów, programistów i użytkowników systemu. Sprawia to, że nie będziesz mieć najmniejszych problemów ze znalezieniem ekspertów, którzy pomogą Ci w rozwoju Twojego sklepu.
 • Oficjalna strona społeczności – https://magento.com/community.
 • Bardzo duża wydajność systemu – prawdopodobnie największa wśród wszystkich platform typu Open Source.

 

 

Wady platformy Magento:

 

 • Potrzeba zatrudnienia specjalistów – zaawansowane opcje Magento mogą sprawić, że np. przy aktualizacji systemu, możesz doprowadzić do błędów w działaniu sklepu. To również oznacza, że często prace programistyczne są bardziej czasochłonne i droższe niż w przypadku innych platform typu Open Source. Dlatego warto oddać kwestię wdrożenia, instalacji, oraz administracji samą platformą w ręce kompetentnych specjalistów.
 • Wysokie wymagania techniczne – sklep internetowy korzystający z oprogramowania Magento, powinien mieć dedykowany hosting. Wydajność i konfiguracja serwera powinny być dopasowane do wielkości Twojego sklepu, liczby oferowanych produktów czy innych czynników.
 • Koszty modułów i rozszerzeń – musisz zapłacić za większość dodatków z oficjalnego marketu Magento Connect, choć dostępnych jest wiele darmowych rozwiązań.
 • Zaawansowany system – jest skomplikowany, przez to, że oferuje tak zaawansowane możliwości. Często prace programistyczne są bardziej czasochłonne, a co za tym idzie droższe niż przy innych platformach Open Source.
 • Poprawki i aktualizacje – nie są automatyczne. Musisz przeprowadzać je we własnym zakresie.

 

Z racji swej specyfiki Magento jest przewidziane do obsługi średnich i dużych sklepów internetowych. Polecamy jest również mniejszym sklepom, które nastawione są na szybki rozwój. Magento oferuje gigantyczne możliwości, zarówno jeżeli chodzi o wygląd, jak i funkcjonalności sklepu. Dodatkowo elastyczność oprogramowania czy wsparcie wielkiej społeczności sprawiają, że rozwój sklepu jest praktycznie nieograniczony, a biznes jest skalowalny. Musisz mieć jednak świadomość, że Magento to dość zaawansowany system, który jest stosunkowo trudny do samodzielnego opanowania. Jeżeli zależy Ci na mocnym rozwoju firmy z Magento, powinieneś wziąć pod uwagę przekazanie kwestii administracyjnych i deweloperskich specjalistom, którzy będą w stanie wdrożyć, aktualizować i rozwijać Twój e-sklep.

 

 

Podsumowanie

 

Wybór najlepszego rozwiązania dla Twojego sklepu internetowego jest skomplikowany – czy zdecydować się na platformę typu Open Source i jeżeli tak, to na jakiego dostawcę?

 

Mamy nadzieję, że dzięki naszym artykułom, podjęcie decyzji będzie trochę łatwiejsze.

 

W kolejnym artykule scharakteryzujemy dokładniej kolejnych popularnych dostawców oprogramowania – WooCommerce i OpenCart. Jeszcze później dowiesz się więcej o oprogramowaniu sprzedażowym typu SaaS – o jego wadach i zaletach. Dzięki temu będziesz w stanie porównać wszystkie dostępne Ci opcje i dowiesz się, która z nich będzie najlepiej dopasowana do potrzeb Twojego e-commerce.

14