-
Nasze rozwiązania
- Nasze rozwiązania
-
O nas
- O nas
- Program partnerski
- Pomoc
- Oferta
Charakterystyka najpopularniejszych platform Open Source cz. 2
Dzisiejszym artykułem kontynuujemy charakterystykę konkretnych dostawców oprogramowania Open Source. Jest to część większego cyklu o platformach sprzedażowych: omówiliśmy już wady i zalety platform Open Source oraz scharakteryzowaliśmy dwóch popularnych dostawców – PrestaShop i Magento. Tym razem skupimy się na tym, co wyróżnia WooCommerce i OpenCart.
WooCommerce nie jest odrębnym dostawcą oprogramowania, a jedynie wtyczką, tzw. pluginem do bardzo znanego systemu CMS – WordPress. Swoją popularność zawdzięcza wiernej społeczności WordPressa, przez co aktualnie ma około 20-25% udziałów w światowym rynku e-commerce.
Jeśli miałeś wcześniej styczność z WordPressem, to wtyczka WooCommerce nie powinna być dla Ciebie zaskoczeniem – instalujesz ją tak, jak każdą inną. A jeżeli jest to Twoje pierwsze spotkanie z WordPressem, to nie musisz się niczego obawiać – obsługa interfejsu jest przyjazna i intuicyjna.
W związku ze zwiększającą się popularnością systemu w Polsce, liczba udogodnień dla naszych rodzimych sklepów internetowych cały czas rośnie. WooCommerce posiada pełne tłumaczenie na język polski i dużą liczbę wtyczek integrujących go z lokalnymi dostawcami usług dla branży e-commerce. Wśród nich, znajdziesz firmy kurierskie, dostawców płatności online czy programy magazynowo-księgowe, Allegro oraz wiele, wiele innych dostawców. Powinieneś jednak zadbać o dostosowanie systemu do polskich i europejskich wymogów prawnych, już we własnym zakresie.
WooCommerce jest polecany szczególnie małym i średnim sklepom, które skupiają się na prowadzeniu stabilnej i profesjonalnej sprzedaży w internecie albo które nie mają zaawansowanych potrzeb rozwojowych. Równocześnie nie chcą być ograniczani od rozwiązań SaaS. Na wtyczkę WooCommerce decyduje się też wiele osób, które miały już styczność z WordPressem i postanowiły rozbudować swojego bloga czy stronę o moduł sklepu internetowego. I choć z samą wtyczka nie instalujesz od razu wszystkich zaawansowanych e-commerce’owych funkcjonalności, to w oficjalnym markecie znajdziesz dużo modułów, które pomogą Ci rozbudować Twój sklep. Musisz być jednak świadomy, że WooCommerce nie jest odrębnym oprogramowaniem, a jedynie pluginem do WordPress. To oznacza, że w pewnym momencie rozwoju sklepu internetowego, możesz napotkać na ograniczenia w dalszym rozwoju platformy.
OpenCart to kolejne najpopularniejsze oprogramowanie typu Open Source, które zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Jest ciekawą alternatywą dla innych rozwiązań, dzięki dużej ilości dodatkowych wtyczek, świetnej wydajności i prostym sposobom modyfikacji.
OpenCart to oprogramowanie polecane szczególnie firmom małym i średnim, które rozwijają swój biznes i chcą dopasowywać go do potrzeb swoich klientów. Prostotę obsługi docenią zwłaszcza początkujący właściciele sklepów. Pozwala profesjonalnie zacząć przygodę ze sprzedażą w internecie. Jeżeli jednak myślisz o stworzeniu bardziej rozbudowanego sklepu internetowego, dowiedz się najpierw czy OpenCart posiada ważne dla Ciebie funkcje. Podobnie jak w przypadku PrestaShop czy WooCommerce, sporym ograniczeniem jest architektura skryptu, która na pewnym etapie ogranicza dalszy rozwój sklepu.
Jeżeli rozważasz postawienie swojego sklepu internetowego na platformie typu Open Source, masz kilka najpopularniejszych platform do wyboru – PrestaShop, Magento, WooCommerce i OpenCart. Opisaliśmy je wszystkie w naszych wpisach na blogu. Możesz się również zdecydować na oprogramowanie sprzedażowe typu SaaS, które zaczniemy dokładniej opisywać w kolejnych artykułach. Dzięki temu będziesz w stanie porównać wszystkie dostępne Ci opcje i dowiesz się, która z nich będzie najlepiej dopasowana do potrzeb Twojego e-commerce.