Jak zacząć sprzedawać w Internecie?

Podstawowe informacje

Sprzedaż internetowa rośnie w siłę i staje się jedną z najatrakcyjniejszych scen dla współczesnego biznesu. Szacuje się, że nawet 21% wszystkich zakupów detalicznych w 2023 roku bazować będzie na środowisku online [1]. Nic więc dziwnego, że tak wielu początkujących przedsiębiorców rozważa założenie własnego e-commerce – licząc, że dzięki niemu dotrą do większego grona odbiorców i potencjalnych klientów. Zatem, jak sprzedawać w internecie mając obok tak liczną konkurencję? Jakie kroki podjąć na początku tej ekscytującej i pełnej wyzwań drogi?

Kiedy (i kto powinien) zdecydować się na własny sklep w Internecie?

Na całym świecie istnieje około 26 milionów witryn i sklepów e-commerce, które sprzedają niemalże wszystkie produkty – od spożywczych, po elektrykę. Wartości te nieustannie rosną, co niejako narzuca pytania – czy warto rozważyć założenie swojego sklepu internetowego? Czy pomimo tak dużej konkurencji i nadal może być to opłacalne?

 

Odpowiedź na oba pytania jest oczywiście twierdząca – zwłaszcza w przypadku mniejszych biznesów, których nie stać na rozpoczęcie działalności stacjonarnej (koszty wynajęcia lokalu czy zatrudnienia szeregu pracowników są wyższe, niż koszty pierwszych działań online). Dodatkowo jest to idealna przestrzeń do prowadzenia sprzedaży za granicą.

 

Oczywiście sprzedaż w Internecie to również najlepsze rozwiązanie dla produktów online – tj. kursy, webinary czy ebooki – których dystrybucja możliwa jest wyłącznie dzięki platformom sprzedażowym. Z całą pewnością otworzyło to drzwi wielu przedsiębiorcom, którzy w ten sposób mogą efektywniej budować swoją markę osobistą.

Dlaczego warto rozpocząć sprzedaż w Internecie?

Sprzedaż internetowa to nie tylko garść nowych wyzwań, ale także ogrom możliwości, które mogą być paliwem dla rozwijającego się biznesu. E-handel otwiera tym samym furtki, które zamknięte są dla sklepów stacjonarnych.

 

 • Globalny zasięg. Sprzedaż w Internecie zwiększa szansę na dotarcie nie tylko do klientów lokalnych, ale także do tych, zlokalizowanych w całym kraju lub poza jego granicami. (Sprawdź rozwiązania płatnicze PayU GPO dla sklepów internetowych sprzedających transgranicznie.)
 • Niskie koszty. Nierzadko działania z zakresu marketingu online są tańsze, niż inwestycje związane z prowadzeniem sprzedaży stacjonarnej.
 • Większa możliwość personalizacji. Zarówno pod kątem komunikatów (np. w email marketingu), jak i w kontekście samych produktów.
 • Skalowalność. Sprzedaż online oraz dedykowane, zautomatyzowane narzędzia umożliwiają przeprowadzanie sprawnych, obszernych analiz w zakresie popytu i podaży.
 • Komfort. Klienci mogą przeglądać Twój sklep internetowy o każdej porze dnia i nocy.

 

Dodatkowo, współcześni klienci coraz chętniej sięgają po ofertę sklepów internetowych, co nijako dyktuje nowe trendy w obszarze sprzedaży detalicznej. Świadomi konsumenci wiedzą, z jakimi korzyściami związane są zakupy online.

 

Jak mówi Joanna Pieńkowska-Olczak, prezes zarządu PayU GPO S.A – „[…] dla e-konsumentów najistotniejszymi elementami skłaniającymi ich do zakupów online w danym sklepie są atrakcyjna cena produktu, niskie koszty dostawy oraz wcześniejsze pozytywne doświadczenia kupujących. […] Ponadto okazuje się, że aż 78% kupujących online czuje się bezpieczniej robiąc zakupy przez Internet, gdy rozpoznaje markę operatora płatności, za pośrednictwem którego mogą zapłacić za zamawiane produkty bądź usługi.”

Sprzedaż internetowa — jak zacząć?

Każde biznesowe działanie wymaga planu oraz harmonogramu. Im lepiej przeanalizujesz rynek, zrozumiesz grupę odbiorczą i zaprojektujesz produkt, tym większa szansa, że podjęte próby przyniosą oczekiwane zyski. Dlatego też kroki, które powinny poprzedzić podjęcie sprzedaży w środowisku online, to m.in.:

 

 • Przeanalizowanie swojego produktu, pod kątem opłacalności inwestycji, odpowiadania na konkretne potrzeby klientów oraz atrakcyjności na rynku. Może się bowiem okazać, że produkt nie nadaje się do sprzedaży online i zdecydowanie łatwiej zyska grono klientów w środowisku offline.
 • Zbadanie konkurencji i rynku, które pozwoli wytypować efektywne działania oraz wytyczyć cel rozwoju.
 • Rozważenie różnych kroków promocji i reklamy – od kampanii Google Ads, poprzez płatne kampanie w social mediach, aż po SEO i content marketing.
 • Zaplanowanie budżetu – zarówno pod kątem pierwszych inwestycji, jak i kolejnych etapów oraz ewentualnych sytuacji kryzysowych,
 • Zaznajomienie się z normami prawnymi, przepisami i „kruczkami”, które mogą mieć wpływ na stabilność biznesową.
 • Kwestie techniczne — tj. wybór systemu płatności, ustalenie sposobu rozliczenia faktur, wybranie metod dostawy, stworzenie regulaminu sprzedaży, przeanalizowanie procesu zakupowego.
 • Wybranie odpowiedniej platformy — tj. gotowe platformy e-commerce, open source lub autorskie rozwiązania.

Analiza produktu i zbadanie rynku

Zarówno przeanalizowanie swojego produktu, jak i rynku, ma znaczenie pod kątem doboru strategii marketingowej, dobrania odpowiednich form komunikacji, prowadzenia promocji, stawiania kroków milowych czy kreowania celów rozwojowych. Im lepiej poznasz swoją ofertę, potencjalnego klienta i ewentualne ryzyko, tym większa jest szansa na biznesowy sukces.

 

 • Analiza produktu polega na dokładnym zbadaniu, a następnie ocenieniu oferowanego produktu lub usługi. W procesie tym warto wziąć pod uwagę nie tylko konkretne cechy, ale także funkcję, specyfikację, jakość i zastosowaną technologię. Parametry decydujące to m.in. unikalność na rynku, trwałość, wydajność, estetyka, atrakcyjność pod kątem ceny. Jeśli na tym etapie produkt okaże się wadliwy – warto wprowadzić zmiany jeszcze przed jego oficjalnym wypuszczeniem.
 • Badanie rynku to proces polegający na ocenie otoczenia rynkowego. Na tym etapie analizuje się m.in. profil klienta, konkurencję, trendy rynkowe, potrzeby klientów oraz wszelkie czynniki zewnętrzne, które mogą mieć wpływ na proces sprzedaży. Etap ten jest kluczowy, aby lepiej zrozumieć założenia popytu i podaży, a także, aby efektywniej zaplanować strategię marketingową.

Wybór odpowiedniej platformy sprzedażowej

Wybór docelowej platformy dla e-commerce powinien być poprzedzony analizą indywidualnych potrzeb – m.in. w zakresie optymalizacji technicznej. W Polsce najpopularniejszymi platformami są m.in. WooComerce, PrestaShop, Shoper i Magento.

PrestaShop

Platforma w typie open source, idealna zarówno dla małych, jak i dużych sklepów internetowych. Jej największą zaletą jest intuicyjna obsługa, która jednocześnie wymaga znajomości kodu HTML, CSS i JS. Ponadto, darmowa platforma udostępnia wiele dodatkowych i odpłatnych modułów, które można dostosowywać pod potrzeby biznesu.

WooCommerce

Wtyczka do WordPress umożliwiająca założenie własnego sklepu to kolejne bezpłatne rozwiązanie, które zwykle jest pierwszym wyborem w przypadku małych i średnich biznesów. Obsługa panelu jest bardzo prosta, a gotowe szablony ułatwiają pracę początkującym przedsiębiorcom. Według raportu BuiltWith (2023) obecnie korzysta z niego ponad 6 milionów sklepów na świecie.

Shoper

Idealny przykład intuicyjnej platformy SaaS umożliwiającej założenie sklepu na podstawie abonamentu. Rozwiązanie to zyskało na popularności zwłaszcza w ostatnich latach – głównie dzięki szybkiej instalacji, gotowym szablonom i relatywnie prostej obsłudze. Szacuje się, że w Polsce około 10 tysięcy sklepów opartych jest właśnie na tej platformie.

Magento

Wyróżnia się stabilnym i elastycznym silnikiem, który wymaga znajomości kodu źródłowego. Nierzadko jest to rozwiązanie dedykowane osobom z doświadczeniem z zakresu developmentu, dlatego też wybierają go głównie duże e-commerce oraz hurtownie internetowe.

 

Sprawdź gotowe wtyczki PayU GPO dla najpopularniejszych platform e-commerce.

Dobra promocja sklepu internetowego

Jak mówi znane powiedzenie – reklama jest dźwignią handlu! Trudno więc wyobrazić sobie współczesny biznes i sprzedaż w Internecie bez starannie zaplanowanej strategii promocyjnej. Rozwój środowiska online oraz otwartość świadomych marek na testowanie nowych rozwiązań, sprawiły, że współczesna promocja to nie tylko okienka pop-up. Teraz sięgnąć możesz po:

 

 • SEO – optymalizację stron internetowych, którą przeprowadza się w celu zwiększenia widoczności w najpopularniejszych wyszukiwarkach internetowych. Szacuje się bowiem, że 53,3% całego ruchu na stronie pochodzi z wyszukiwania organicznego[2]. W ramach tych działań wykonuje się szereg analiz i dodatkowych wdrożeń – tj. zoptymalizowanie metatagów, czy dobranie słów kluczowych – które mają za zadanie zwiększyć ruch w sklepie.
 • Google Ads – kampanie reklamowe, które prowadzi się zarówno w wyszukiwarkach, jak i w mediach społecznościowych. Dzięki nim możesz docierać do szerokiego grona odbiorów – zarówno nowych, jak i tych, którzy odwiedzili wcześniej Twój sklep (tzw. remarketing). Obecnie szacuje się, że nawet 65% klientów klika w takie reklamy. [3]
 • Content marketing – tworzenie wartościowych i merytorycznych treści. W tej szerokiej grupie wyróżnia się poradniki, przewodniki, artykuły sponsorowane, blogi, posty na social mediach, grafiki itd. Według CMI — marketing treści generuje trzy razy więcej leadów niż tradycyjny marketing.
 • Email marketing – zautomatyzowana wysyłka maili do subskrybentów, którzy w ten sposób dowiedzą się o promocjach, nowościach, kodach rabatowych i specjalnych ofertach, zachęcających do zakupu.
 • Media społecznościowe – tj. Linkedin, Twitter, Facebook, YouTube, TikTok oraz Instagram. Solidnie prowadzona, kreatywna komunikacja zachęci do aktywności, pozwoli dotrzeć do nowych odbiorców i przedstawi oferowaną usługę. Dodatkowo, dzięki tym platformom możesz zorganizować webinary, wydarzenia online lub czat na żywo, który przedstawi Cię jako eksperta w branży.
 • Współpraca z influencerami – stosunkowo młody sposób promocji, polegający na wykorzystywaniu zasięgów, zbudowanych przez markę lub twórcę.
 • Programy lojalnościowe – tworzenie specjalnych ofert dla klientów stałych i powracających, którzy mogą zbierać np. punkty, w celu otrzymania atrakcyjnych ofert, zniżek i bonusów.

Jak zaplanować budżet sklepu internetowego?

Coroczne planowanie budżetu pozwala wytypować tzw. wąskie gardła, listę możliwych inwestycji oraz kolejnych kroków rozwojowych. Ważne jest więc, aby regularnie przeglądać swoje cele biznesowe, a także określać i aktualizować koszty stałe. Opłaty za hosting, obsługę techniczną czy domenę nie są zależne od sprzedaży i zysków, dlatego tak ważne jest uwzględnianie ich w planie budżetowym. W nim powinny także znaleźć się koszty związane ze sprzedażą (np. opakowania czy koszty wysyłki), a także z marketingiem i promocją.

 

Do stworzenia planu warto używać narzędzi analitycznych – np. Google Analytics, w którym znajdziesz informacje dotyczące ruchu na stronie i konwersji.

Warunki prawne

Każdy kraj posiada inne zapisy prawne dot. sprzedaży internetowej. W zależności od tego, na jakim rynku sprzedajesz, powinieneś zaznajomić się z aktualnymi przepisami. Zwróć szczególną uwagę na wytyczne dotyczące ochrony danych osobowych, regulaminu oraz polityki prywatności.

Przestrzeń techniczna

Mowa tu o wszelkich mechanizmach i systemach, które umożliwią sprawne i bezpieczne dokonywanie zakupu – od momentu wejścia na stronę, aż po płatności. Po wybraniu odpowiedniego hostingu upewnij się, że posiadasz certyfikat SSL i regulamin sprzedaży. Wybierz także bezpieczne metody płatności, które wpiszą się w trendy i będą przyjazne Klientom. Wśród tych najpopularniejszych jest oczywiście płatność kartą, przelew internetowy, ale także BLIK, płatności mobilne i ratalne.

Podsumowanie

Analizując współczesny rynek oraz kierunek rozwoju wielu branż, można stwierdzić, że sprzedaż internetowa to przyszłość wielu marek. Nic więc dziwnego, że początkujący przedsiębiorcy tak chętnie zerkają w kierunku Internetu, licząc, że w ten sposób szybciej zyskają grono klientów. Zanim jednak wyruszysz w nową, biznesową drogę – przeanalizuj wszystkie zagrożenia i możliwości, sprawdzając rynek i poziom konkurencji. Grunt to nie porywać się „z motyką na słońce”.

[1] A.Baluch, K.Main (2023), 38 E-Commerce Statistics Of 2023, Forbes
[2] Raport: Organic Search Improves Ability to Map to Consumer Intent (2019), Bightedge
[3] J. Shepherd (2023), 19 Essential Google Ads & PPC Statistics You Need to Know in 2023, SocialShepherd

14